RSS
 

Ekstrakcja zęba

Wiem, że każdy w mniejszym bądź większym stopniu obawia się usunięcia zęba. Ostatnio jak stałam w kolejce to starsza kobieta pytała się mnie jak to wygląda, itd. bo się stresowała. Na swoim koncie mam usunięte 3 zęby, jutro będę usuwać czwartego i mam nadzieję już ostatniego.

A więc tak. To nie jest nic strasznego jeśli się trafi na fajnego lekarza ;) Ja do takiej Pani doktor chodzę i naprawdę wszystko jest w porządku.

(Jeśli ktoś z Wrocławia poszukuje dobrego stomatologa to polecam placówkę PCZ przy ul. Legnickiej. Jest też na ul. Sienkiewicza ale tam nigdy nie byłam. Ma kontrakt z NFZ, więc jeśli ma się ubezpieczenie to bardzo dobrze, szybko i w miłej atmosferze (co się rzadko zdarza u lekarza) można wyleczyć zęby (jak w moim przypadku). Jest wielu lekarzy, wszyscy uśmiechnięci, kilka foteli więc nie trzeba długo czekać na wizytę, umawianie na godzinę. To tyle jeśli chodzi o reklamę ;P)

Jak się przygotować:

 1. Zjeść coś, ponieważ potem można mieć problemy z jedzeniem;
 2. Dokładnie umyć zęby (jak zawsze a zwłaszcza przed wizytą u stomatologa)
 3. Wybrać termin, aby nie było miesiączki (tyczy się dziewczyn)

 

Wyrywanie:

 1. Znieczulenie. Spokojnie nikt na żywca nie będzie rwać ;)
  Jeśli chodzi o wyrywanie zębów na górze (w moim przypadku piątki) znieczulenie miałam wstrzykiwane w dziąsło od strony policzka i podniebienia. Dziwne uczucie jak drętwieje policzek i kawałek nosa. Miałam wrażenie że spuchła mi część podniebienia, ale to tylko wrażenie po znieczuleniu.
  Jeśli chodzi o wyrywanie zębów na dole (również piątki) znieczulenie miałam wstrzykiwane tylko od strony policzka. Zdrętwiała mi połowa szczęki i połowa języka. Takie dziwne uczucie jak językiem jechałam po zębach w stronę „znieczulenia”. Czuję zęby i nagle nic, ponieważ od pewnego momentu dotykałam już tylko częścią gdzie było znieczulenie.
 2. Gdy znieczulenie zacznie działać taką „szpatułką” obniża dziąsło, żeby móc lepiej złapać zęba.
 3. Szczypcami łapie za ząb i powoli zaczyna nim ruszać.
  Czuć wtedy jak naciska się na ząb raz z jednej raz z drugiej strony. W końcu ząb zaczyna się ruszać i ja za każdym razem mam wrażenie, że ten ząb się łamie. Czuć / słychać taki leciutki trzask i zęba już nie ma.
 4. Wkładany jest gazik, aby uciskać na dziąsło. Trzeba mieć wtedy zaciśnięte zęby przez pół godziny, żeby zatamować krwawienie.
  Pani doktor zawsze pyta czy czuje ucisk a jeszcze nigdy się nie zdarzyło żebym czuła. Lekki szok i środki znieczulające na to trochę nie pozwalają. Zawsze miałam jednak tego tyle włożone żeby na pewno było dobrze zaciśnięte (mimo że tego nie czułam).

 

I po wszystkim ;)

Wytyczne po wyrywaniu:

 1. Trzymać wacik zaciśnięty przez pół godziny;
 2. Przez dwie godziny nic nie jeść i nic nie pić;
 3. Przez dobę nie myć i nie płukać jamy ustnej;
 4. Przez dobę nie wolno palić (jeśli ktoś nie pali a chciałby spróbować to innym razem);
 5. Unikać wysiłku fizycznego;
 6. Teraz w lecie unikać wystawiania na słońce;
 7. Nie jeść ani nie pić niczego ciepłego;
 8. Można jeść lody ;) Pomagają w uśmierzaniu bólu;
 9. Jeśli boli dziąsło to przyłożyć (przez szmatkę żeby nie odmrozić sobie policzka) woreczek z lodem do policzka;
 10. Można też smarować maścią na ząbkowanie;
 11. (Niby nie każdy musi ale nie zaszkodzi) Przed myciem zębów nabrać do małej strzykawki wody utlenionej i używając grubej igły przepłukać dziurę po zębie. Gromadzi się tam jedzenie, którego samo szczotkowanie nie usunie. Procesy gnilne mogą doprowadzić do zapalenia – tzw. suchego zębodołu. Dziąsło bardzo boli i nie chce się goić tak jak powinno.
 12. Spać najlepiej na wpół siedząco.

 

I to chyba tyle jeśli chodzi o wyrywanie zębów.

Naprawdę nie ma się czego bać. Wiem co mówię ;)

Dodaj komentarz

 

 
 1. ~zietek

  16 listopada 2017 o 19:49

  Najlepiej wyrywać zęby pojedynczo, bo dwa na raz to będzie duża opuchlizna ;/